Make your own free website on Tripod.com

FERHAT KARAKOC (BU SADECE TAKMA ADIM GERCEK ADIM DEGIL)

MERCEDES CLK GTR

ANASAYFA
FOTO ARSIVIM
OYUNLAR
SOHBET
CIZGI FILM
KONUK DEFTERI
GIF RESIMLERI
2006 DUNYA KUPASI
FERHAT NEDIR?
YILLIK ODULLU OYUN
NBA WALLPAPERLARI
MERCEDES CLK GTR
KORSANLA MUCADELE

 

 
Özellikleri ve Tarihi
 
Motor sporları meraklılarına Mercedes’in pist yarışlarındaki geçmişini anlatmaya sayfalar yetmez. Alman üretici Formula 1 ve marka kupaları gibi organizasyonların değişilmezleri arasındadır. Firmanın ürün gamındaki sportif ruha sahip otomobillerin başarıları kadar üretim hikayeleri de ili çekicidir. Tıpkı CLK-GTR’de olduğu gibi…
FIA 1994 yılında uluslararası GT yarışları için ‘GT1’ adında yeni bir sınıf yarattı. Organizasyona katılabilmenin şartıysa açıktı: Bir otomobilin bu arenaya çıkabilmesi için en az bir yol versiyonu üretilmeliydi.
GT1’de yarışan ilk otomobiller arasında Porsche / Dauer 962 ve McLaren F1 bulunuyordu. McLaren’in LeMans zaferi kendi GT1 otomobilini geliştirmesi için Mercedes’in ilham kaynağı oldu.
McLaren F1 modelinin aksine Mercedes ile AMG önce bir yarış otomobili tasarlayıp daha sonra bu aracı baz alan bir konsept otomobil üretmeyi tercih etti. 128 gün gibi kısa bir süre sonunda geliştirilen CLK-GTR otomobilseverlerin karşısına ‘97 yılında çıktı.
CLK GTR’nin orijinal CLK Serisi’ndeki örneğine benzeyen tek özelliği ön ve arka farlarıydı. Yere yakın tamponu, geniş çamurlukları ve büyük spoyleriyle otomobilin yarış pistlerinden fırladığı rahatça anlaşılabiliyordu. CLK-GTR'nin sportifliğini tamamlayan ilginç bir unsursa kapılarıydı. Süper spor otomobillerde olmazsa olmaz bir özellik olan yukarı yönde açılan kapılar CLK-GTR'ye eklendi. O yılki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenen otomobilin karbon fiber motor kaputunun altında AMG’nin geliştirdiği V12 güç ünitesi bulunuyordu.
Mercedes CLK-GTR'nin tüm kaportası hafif karoser kriterlerinden yola çıkılarak karbon-fiberden imal edilmişti. Mercedes mühendisleri CLK-GTR'de 12 silindirli, silindir başına 4 supaplı 6998 cc'lik bir motor kullandı. 612 HP güç, 775 Nm tork üreten bu motor, ağırlığı 1545 kiloluk otomobili 0'dan 100 km/s hıza sadece 3.4 saniyede çıkartıyordu. CLK-GTR'nin son hızı 308 km/s olarak deklare edildi. Otomobilin sahip olduğu güç 6 ileri manuel bir şanzımanla arka tekerleklere iletiliyordu. CLK-GTR'nin bu gücünü zapt edebilmek için önde ve arkada hava kanallı karbon fiber diskler kullanıldı. Yol tutuşu arttırmak içinse önde 295/35 ZR 18, arkada ise 345/35 ZR 18 ölçülerinde lastikler bulunuyordu.
CLK-GTR direksiyonuna İlk yılında Bernd Schneider ve Klaus Ludwig gibi sürücüler geçti. Otomobil birbiri ardına pek çok zafere imza attı. ‘97 sezonunun sonunda Schneider dünya şampiyonu oldu. 1998 yılının ilk iki yarışına katılan CLK-GTR iki galibiyete daha imza attı. O yılın geri kalan sekiz yarışının galibi ise CLK-GTR’nin yerini alan CLK-LM oldu. AMG, 1998 ve 1999 yıllarında normal yolda kullanılmak üzere 25 adet CLK-GTR üretti. Mercedes CLK-GTR'nin fiyatı kendisi gibi hayalleri süsleyecek cinsten. Bu araca sahip olmak için banka hesabınızda sadece 1.5 milyon dolar olması yeterli...
 
 

 
 
 

Copyright ferhat00.tripod.com 2006-2020 (Gif Resimleri Hariç)